oceń
Ocena:

2014-02-09

Co jeść, aby uchronić się przed depresją?

Wysokoprzetworzona żywność, tłuste pokarmy przyczyniają się do zaburzeń w sferze zdrowia fizycznego i psychicznego. Osoby jedzące więcej tłuszczów trans są narażeni na większą zachorowalność na depresję niż osoby odżywiające się w sposób racjonalny.

co jeść, aby uchronić się przed depresją
(1)

Selen

Działa synergicznie z witamina E jako antyoksydant. Chronik komórki, błony komórkowe, mitochondrialne, DNA przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zapobiega stłuszczeniu wątroby, neutralizuje działanie aflatoksyny. Ochrania przed nowotworami. Niedobór selenu zwiększa ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne: układu krążenia i nowotwory. Ten pierwiastek występuje w otrębach, kiełkach zbożowych i rybach morskich.

Kwasy omega-3

Kwasy omega-3 biorą udział w syntezie neuroprzekaźników, ich degradacji oraz w procesie wychwytu zwrotnego. Osoby, jedzące regularnie pożywienie bogate w kwasy omega-3 mają niższy poziom gniewu i lęku, zmęczenia, depresji i zakłopotania oraz wyższy poziom wigoru, aniżeli osoby, które nie dostarczają organizmowi tych kwasów. Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają objawy u osób z depresją. Kwasy omega-3 nie bez powodu więc nazywa się naturalnym antydepresantami. Psychologowie zalecają regularną suplementację kwasami omega-3, które mają pozytywny wpływ na nasz stan ducha i ciała, są również tańsze niż klasyczne leczenie farmakologiczne.


Żelazo

Jest koniecznym składnikiem do transportu tlenu w organizmie. 60-70% żelaza znajduje się w hemoglobinie. Pozostała część magazynowana jest w wątrobie, śledzionie, nerkach, surowicy krwi. Ponad 80% żelaza organizm czerpie z rozkładu krwinek czerwonych, resztę z zapasów i produktów spożywczych. Niedobór żelaza jest przyczyną niedokrwistości niedobarwliwej. Objawy wynikające z niedoboru żelaza to: bladość skóry, warg, osłabienie umysłowe, utrudnione zapamiętywanie, osłabienie mięśni, u dzieci słabszy rozwój psychiczny, zmniejszona odporność, ograniczony wzrost. W produktach spożywczych znajduje się żelazo hemowe i trudniej wchłaniane żelazo niehemowe. Źródłem żelaza hemowego są produkty zwierzęce: wątroba, nerki, serce i przetwory mięsne z krwią, ryby, drób. Żelaza niehemowego dostarczają: żółtka jaj, pełnie ziarna zbóż, warzywa zielone, korzeń pietruszki, buraki, brukselka, suszone owoce i warzywa.


Kwas foliowy

Niedobór kwasu foliowego wpływa na nastrój i przy znacznych niedoborach tego składnika może wystąpić depresja. Niedobory tej witaminy obserwuje się u pacjentów psychiatrycznych. Osoby cierpiące na depresję, demencję czy schizofrenię często tracą apetyt, ograniczają spożycie żywności, a dodatkowo stosowane leki utrudniają wchłanianie kwasu foliowego.
Niedobór lub brak kwasu foliowego hamuje prawidłowe procesy wzrostu i rozmnażania komórek. Niedobór kwasu foliowego może wywołać zmiany w układzie nerwowym. Czynnikiem powodującym niedobór folacyny może być niewłaściwe odżywianie, a także niedostateczne wchłanianie z jelita cienkiego spowodowane chorobami tego odcinka przewodu pokarmowego. Najbogatsze w kwas foliowy są warzywa liściaste: sałata, szpinak, nać pietruszki, jarmuż, ponadto brokuły, owoce cytrusowe, drożdże, wątroba, mięso, ziarna zbóż, kefir, żółte sery, rośliny strączkowe.


Witamina D

Witamina D jest niezbędna do funkcjonowania układu kostnego, wzmaga resorpcję wapnia i fosforanów w jelitach, konieczna jest w procesach transportu wapnia. Wzmacnia system immunologiczny. Witamina ta jest wchłaniana z produktów spożywczych w jelicie cienkim w obecności kwasów żółciowych, kwasów tłuszczowych i triglicerydów. Niedobór witaminy D jest bardzo niebezpieczny. U niemowląt i dzieci powoduje krzywicę. U osób dorosłych, zwłaszcza u kobiet w ciąży i karmiących, odwapnienie, rozmiękczenie kości, u osób starszych osteoporozę. W produktach spożywczych witamina D występuje w małych ilościach. Około 80% tej witaminy organizm czerpie z syntezy skórnej. Najwięcej witaminy zawierają tłuszcze rybie oraz ssaków morskich (tran). Znaczne jej ilości znajdują się także w wątrobie, margarynach, mlekach modyfikowanych dla niemowląt. Brak witaminy D może przyczynić się do stanów depresyjnych. Osoby, które nie wychodzą na powietrze i nie pobierają witaminy D ze światła słonecznego częściej mają gorszy nastrój i samopoczucie.
 

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Śniadanie na odchudzanie

  Zazwyczaj zjadamy je w pośpiechu, zapychając się byle czym lub w ogóle je pomijamy, żeby tylko zdążyć do szkoły czy pracy. Tymczasem śniadanie, bo o nim tutaj mowa, to najważniejszy posiłek dnia. Szczególnie zadbać o nie powinny osoby, które chcą schudnąć. Dlaczego tak...

  czytaj

  Dobre śniadanie to nie tylko świetny początek dnia i porządna dawka energii, ale również świetny sposób na szczupłą figurę.
 • Działanie napojów energetyzujących

  Napoje energetyzujące są używane przez osoby intensywnie ćwiczące fizycznie i psychicznie. Zwiększają one wydolność organizmu, wzmacniają koncentrację oraz przeciwdziałają uczuciu zmęczenia. Są najczęściej używane przez kierowców, którzy pokonują długie trasy autem oraz...

  czytaj

  Napoje energetyczne pozwalają na krótki czas wspomóc koncentrację.
 • Dieta w ciąży

  Sposób odżywania się kobiety w ciąży ma wpływ na stan zdrowia dziecka, na które z utęsknieniem czeka. Dieta w ciąży powinna być rozsądna i przemyślana. Niektóre kobiety w trakcie ciąży pozwalają sobie na spożywanie ogromnej ilości jedzenia, co skutkuje znacznym przyrostem...

  czytaj

  Dieta przyszłej mamy powinna być bogata w witaminy i kwas foliowy niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania maluszka.
 • Zespół nadwrażliwości jelita grubego

  Zespół nadwrażliwości jelita grubego występuje bardzo często. Nie udaje się zidentyfikować choroby powodującej występujące objawy. Przyczyna tej choroby nie jest dokładnie poznana, ale zazwyczaj zaburzenia pochodzą ze sfery psychicznej pacjenta: depresje, stres, niepowodzenia życiowe,...

  czytaj

  zespół nadwrażliwości jelita grubego
 • Jak uzyskać zgrabne nogi bez wstawania z łóżka

  Upał się zaczął, temperatura zatrzymała się na poziomie powyżej 20 stopni, a zatem nadszedł czas sukienek, krótkich spódniczek i szortów. Możemy się cieszyć, słońcem, piękną pogodą i lżejszymi strojami. Oczywiście do tego szczęścia potrzebujemy również zgrabnych...

  czytaj

  Pięknie wyrzeźbione nogi możesz uzyskać bez wyjścia do klubu fitness, a nawet bez wstawania z łóżka.
Risotto
Risotto

Rodzaj włoskiej potrawy składającej się z ryżu, warzyw, mięsa (choć nie zawsze).

Mandarynka
Mandarynka

Owoc cytrusowy o okrągłym kształcie, słodkim miąższu i delikatnej skórce.

łosoś wędzony
łosoś wędzony

Wędzona ryba z rodziny łososiowatych.

Boeuf Stroganow
Boeuf Stroganow

Rodzaj potrawy przyrządzonej z polędwicy pokrojonej w podłużne paski, podsmażanej z dodatkiem cebuli i pieczarek.

wyzwanie
 Cześć, mam niestety sie...
Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: