oceń
Ocena:

2014-07-21

Crrom i L-karnityna w odchudzaniu

Chrom polecany jest jako suplement diety wspomagający odchudzanie, przyrost beztłuszczowej masy ciała i redukcję tkanki tłuszczowej.
Chrom pobudza aktywność insuliny na poziomie komórkowym i ogólnoustrojowym. Insulina zwiększa transport glukozy i aminokwasów do komórek mięśni, aktywuje translacyjną funkcję rybosomów i nasila działanie hormonu wzrostu oraz hamuje działanie enzymów katabolicznych, odpowiedzialnych za destrukcję białek mięśniowych.
 

chrom i L-karnityna w odchudzaniu
(1)

Zatem, jeżeli chrom stymuluje działanie insuliny powinien działać jak czynnik anaboliczny, czyli przyczyniać się do wzrostu masy mięśniowej i redukcji tkanki tłuszczowej. Jednak taki mechanizm działania chromu nie jest do końca potwierdzony.

Jest nieprawdopodobne, aby chrom zawarty w pożywieniu wywierał jakieś szkodliwe efekty. Jednak dodawanie chromu do różnych produktów spożywczych oraz stosowanie suplementów zawierających chrom jest coraz bardziej popularne. Istnieją obawy, że wysokie dawki chromu mogą mieć szkodliwy wpływ na strukturę DNA i że jego zastosowanie jako suplementu dietetycznego powinno być ponownie przemyślane.

Preparaty chromu dostępne są w aptekach, w sklepach internetowych, z odżywkami dla sportowców czy klubach fitness. Zaleca się je osobom odchudzającym się, dbającym o sylwetkę i diabetykom. Jednak wyniki badań nie są jednoznaczne, a korzyści zdrowotne z ich stosowania wątpliwe.

L-karnityna

Dzienne zapotrzebowanie organizmu zdrowej, dorosłej osoby wynosi średnio 15 mg i jest pokrywane przez endogenną syntezę (25%) oraz dietę (75%).
- organizm dorosłego człowieka o masie 70 kg jest w stanie zsyntetyzować 11–34 mg L-karnityny dziennie.
- codziennie z dietą dostarczamy średnio 20–200 mg, przy diecie z dużą zawartością wołowiny do 300 mg.
- w przypadku wegetarian ilość ta stanowi mniej niż 1 mg/dzień.

Obecna w spożywanych pokarmach L-karnityna jest wchłaniana w 50–85% w przewodzie pokarmowym. Pozostała jej ilość jest degradowana przez florę bakteryjną jelita grubego.

Największą biodostępność wykazuje L-karnityna zawarta w naturalnych składnikach pokarmowych.
Biodostępność L-karnityny w stosowanych doustnie preparatach w przewodzie pokarmowym jest niewielka (około 20%). Dlatego, żeby osiągnąć odpowiednie stężenie L-karnityny w surowicy krwi i tkankach należy przyjmować jej większe dawki. Jednak uważa się, że dawki te nie powinny przekraczać 3 g dziennie.

Karnityna nie jest metabolizowana w organizmie.
W nerce ulega filtracji w kłębuszkach, a następnie jest w 95% zwrotnie wchłaniana w kanalikach nerkowych.
Ponieważ L-karnityna jest w organizmie człowieka syntetyzowana endogennie, na ogół nie stwierdza się jej niedoboru.

- mimo intensywnie prowadzonych badań doświadczalnych, nie ma przekonywujących dowodów naukowych, że L-karnityna zwiększa utlenianie kwasów tłuszczowych czy wspomaga utratę nadmiaru tkanki tłuszczowej, podawanie L-karnityny jako suplementu zwiększało jej ilość we krwi, ale nie podwyższało jej zawartości w mięśniach (bardzo duże dawki powodują tylko 1–2% wzrost jej stężenia w mięśniach) na podstawie pomiarów parametrów biochemicznych i wysiłkowych wykazano brak istotnych efektów jej działania na funkcje mięśni u sportowców suplementowanych doustnie L-karnityną w dawkach 2–6 g dziennie przez okres od 1 dnia do 6 miesięcy.
 

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Preparaty odchudzające

  Obecnie na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt preparatów do wyboru, które gwarantują utratę zbędnych kilogramów. Zakrojone na szeroką skalę kampanie reklamowe namawiają konsumentów do wypróbowania tabletek, napojów, herbat, plastrów, czy...

  czytaj

  Tabletki i preparaty odchudzające często działają jak placebo.
 • Diety „w proszku” – czy pomogą Ci schudnąć?

  Każdy, kto marzy o szczupłej sylwetce, chciałby osiągnąć efekty w jak najszybszy sposób. Dieta oraz ćwiczenia często męczą nas na tyle, że rezygnujemy, zanim przyjdą rezultaty. Zaczynamy więc szukać innych sposobów. Przeglądając kolorową prasę, oglądając reklamy w telewizji,...

  czytaj

  Oprócz diety w proszku, należy regularnie ćwiczyć, by uzyskać wymarzone efekty.
 • hCG - hormon na schudnięcie?

  Zupki w proszku, gotowe koktajle, godzinne spożywanie jednego posiłku czy tabletki z tasiemcem to kuriozalne przykłady obecnej mody na „szybkie odchudzanie”. Świadomość, jak wiele ludzie są w stanie zrobić dla osiągnięcia szczupłej sylwetki, bez konieczności regularnych ćwiczeń,...

  czytaj

  Połączenie hormonu hCG i restrykcyjnej diety może się okazać zbyt ryzykowne i zamiast schudnąć, możemy narazić się niebezpieczne skutki.
 • Krople na odchudzanie

  Mimo, że najczęściej zdajemy sobie sprawę z tego, że bez dobrze zbilansowanej diety i aktywności fizycznej nie uda nam się uzyskać wymarzonej sylwetki, szukamy preparatów, które mogą nam pomóc w chudnięciu. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów, które...

  czytaj

  Krople B-01
Herbatniki w czekoladzie
Herbatniki w czekoladzie

Rodzaj kruchych ciastek w polewie czekoladowej.

Chipsy kukurydziane z chilli
Chipsy kukurydziane z chilli

Rodzaj słonej przekąski wytwarzanej z mąki kukurydzianej.

płatki jęczmienne
płatki jęczmienne

Produkt spożywczy otrzymywany z kaszy jęczmiennej.

WHOPPER
WHOPPER

Rodzaj kanapki fast food składającej się z grillowanej wołowiny, pszennej bułki, warzyw i sosu.

wyzwanie
 Cześć, mam niestety sie...
Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: