oceń
Ocena:

2013-03-04

Dlaczego warto rzucić palenie?


Ten nałóg każdego dnia niszczy zdrowie milionom ludzi na całym świecie, zaś mimo alarmów podnoszonych przez lekarzy nałogowych palaczy konsekwentnie przybywa. Ci, którzy decydują się na odstawienie papierosów na boczny tor mają zaś przed sobą długą walkę – głównie ze swymi słabościami.


(1)

By zwiększyć szansę na pokonanie nałogu warto zatem pamiętać z jednej strony o negatywnych skutkach związanych z sięganiem po papierosa, z drugiej zaś - o wszystkich pozytywnych konsekwencjach wyrwania się ze szponów tego nałogu.

Jakie korzyści z rzucenia palenia można odczuć najszybciej?

Pierwszą korzyścią, którą najszybciej odczuwa się po rezygnacji z palenia, jest spora oszczędność pieniędzy i lepsza kondycja domowego budżetu. Średnio w Polsce palacze na papierosy poświęcają około 300 – 400 złotych miesięcznie, co daje w skali roku spore oszczędności.

Z czasem pojawiają się również inne korzyści. Polepsza się ogólny stan zdrowia oraz kondycja, poprawia się samopoczucie oraz wygląd. Skóra stopniowo traci swój szarawy odcień, wolniej poddaje się również procesom starzenia. Wiele osób, którym udało się wygrać z nałogiem, na nowo zaczyna odczuwać bogactwo zapachów i smaków, które wcześniej były słabiej odczuwalne z powodu ograniczenia poszczególnych zmysłów przez papierosowy dym.

Dla dobra najbliższych

Korzyści z rzucania palenia może odnieść również najbliższe otoczenie palacza.Rodzina z pewnością zadowoli się domem wolnym od dymu i brakiem charakterystycznego „zapachu” unoszącego się w powietrzu. Dla tych, którzy mają dzieci, rzucenie palenia wiąże się jednocześnie z troską o zdrowie swych pociech, pozwala również dać maluchom dobry przykład. Czy warto rzucić palenie dla swej rodziny?

Wielu palaczy, zaabsorbowanych sięganiem po kolejnego papierosa, zapomina o swej rodzinie i skazuje najbliższych na biernie palenie.Problem biernego palenia bywa często lekceważony – niesłusznie. Osoby znajdujące się w pobliżu palacza są zmuszane do wdychania tych samych szkodliwych substancji, co sam nałogowiec. Z tego też względu są one w takim samym stopniu narażone na wystąpienie chorób związanych z nikotynizmem, w tym przede wszystkim na choroby układu oddechowego. Warto zatem przestać palić – chociażby tylko ze względu na zdrowie najbliższych.

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.
ryż brązowy
ryż brązowy

Produkt spożywczy będący ziarnami rośliny zbożowej z rodziny wiechciowatych.

ptasie mleczko
ptasie mleczko

Słodka mleczna pianka oblana czekoladą.

płatki pszenne
płatki pszenne

Produkt spożywczy powstały z przemiału pszenicy.

orzeszki solone
orzeszki solone

Orzechy ziemne posypane solą.

wyzwanie
 Cześć, mam niestety sie...
Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: