oceń
Ocena:

2014-02-13

Emocjonalne jedzenie

Edimus ut vivamus, not vivimus ut edamus
(Jemy, aby żyć, nie żyjemy, aby jeść)
Sokrates

emocjonalne jedzenie
(1)

Twierdzenie starożytnego myśliciela coraz bardziej się dewaluuje. Okazuje się bowiem, że czynność jedzenia nie jest jedynie zaspokojeniem fizycznego głodu, ale spełnia też szereg, pozabiologicznych funkcji. Należy do nich przede wszystkim zaspokojenie głodu psychicznego, czyli odreagowanie poprzez spożywanie wysokowęglowodanowych posiłków w momentach stresujących, w przypływie złości czy złego nastroju. Pożywienie stanowi dodatek do wieczornego seansu, może być także skutecznym „zapychaczem” wszechogarniającej nudy. Konsumowanie pomaga zagłuszyć emocjonalny dyskomfort jaki towarzyszy w codziennym życiu.


Od urodzenia człowiek jest nauczony zaspokajać swoje emocje jedząc. Płaczącemu niemowlęciu troskliwa matka podaje pierś lub butelkę z mieszanką, myśląc, że jest głodne. W takim zachowaniu nie ma nic złego, pod warunkiem, że płacz oznacza właśnie głód, a nie inną potrzebę, np. przytulenia, posłuchania kojącego głosu i bijącego serca matki. Małe dziecko uczy się zjadać wszystko, co zostało położone na talerz. Za zjedzenie wszystkiego bowiem, należy się nagroda w postaci deseru. Młody człowiek wabiony słodkim ciastkiem lub czekoladą zjada więc wszystko i z pokorą czeka na pyszną gratyfikację. Jedzenie stanowi rodzaj pocieszenia w chwilach smutku i zwątpienia. Z biegiem lat zaspokajanie swoich potrzeb jedzeniem staje się uzależnieniem i jest ważniejsze niż zdrowe i rozsądne odżywianie się.


Nadmierne jedzenie nie towarzyszy wyłącznie negatywnym emocjom, jest ono także związane z doświadczaniem szczęścia i zadowolenia przez ludzi. Spożywamy nadmierną ilość pokarmów celebrując ważne wydarzenie w naszym życiu, świętując zdaną maturę, egzamin na studiach czy narodziny dziecka. W towarzystwie, zajęci rozmową jemy zazwyczaj więcej, niż gdybyśmy byli sami.
 

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Dobroczynna moc wody mineralnej

  Organizm człowieka w ponad 60% składa się z wody, nic dziwnego zatem, że woda stanowi najważniejszy składnik naszej diety. Woda bierze udział we wszystkich najistotniejszych przemianach zachodzących w ludzkim organizmie. Jest ona składnikiem, który należy sukcesywnie uzupełniać....

  czytaj

  Woda jest najlepsza w upalne dni.
 • Wczasy odchudzające

  Wczasy odchudzające to trwający 7, 11, 14 lub 21 pobyt nad morzem, jeziorem lub w górach. Długość pobytu ustalana jest indywidualnie w zależności od danego biura, które jest organizatorem wypoczynku gwarantującego zgubienie zbędnych kilogramów. Wczasy odchudzające...

  czytaj

  Kiedy nie ma już innej metody na odchudzanie, może wczasy odchudzające stanowią alternatywę.
 • 5 dietetycznych przekąsek, które możesz zjeść w biegu

  Często brakuje nam czasu na prawidłowe odżywianie. W pracy i na uczelni jesteśmy zabiegani, a gdy dopadnie nas głód, zadowalamy się batonikiem kupionym w kiosku lub automacie. Jednak takie węglowodany mogą jedynie nam zaszkodzić. Co zatem zjeść, żeby móc szybko wrócić do...

  czytaj

  Orzechy włoskie to świetna przekąska, która nie tylko pomoże Ci uzyskać figurę marzeń, ale również zapewni doskonałą pamięć i koncentrację.
 • Figura gruszki - jak o nią zadbać?

  Masz wąskie ramiona, drobną talię, ale szerokiego biodra i spore uda? To oznacza, że Twoja figura ma budowę gruszki. Większość pań obdarzonych takimi kształtami zazwyczaj bardzo nad nimi ubolewa. Jednak nigdy nie jest za późno, aby z takiej sylwetki zrobić swój atut. Nawet...

  czytaj

  Właścicielki figury typu gruszka przestrzegając odpowiedniej diety i regularnie trenując, mogą uczynić ze swych kształtów duży atut.
 • Żywienie w niewydolności serca

  Niewydolność serca – stan w którym pojemność minutowa serca i ciśnienie tętnicze nie pokrywają się z zapotrzebowaniem tlenowym tkanek ustrojowych. Zaburzenie to może być powikłaniem niemalże wszystkich chorób serca lub wynikiem nieprawidłowej struktury tego narządu. 

  czytaj

  żywienie w niewydolności serca
Bryzol wołowy
Bryzol wołowy

Rodzaj potrawy przyrządzanej z rozbitego i usmażonego płatu polędwicy wołowej.

Kapuśniak
Kapuśniak

Rodzaj zupy przygotowanej z kapusty kiszonej lub słodkiej.

WHOPPER
WHOPPER

Rodzaj kanapki fast food składającej się z grillowanej wołowiny, pszennej bułki, warzyw i sosu.

Bezy z kremem
Bezy z kremem

Rodzaj ciastek wypiekanych z ubitych białek jajek oraz cukru, podawanych z kremem.

Polecane zakupyProgram do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...
Najtańsze waporyzatory
https://vapuj.pl/

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: