oceń
Ocena:

2010-07-13

Grupy wsparcia dla osób z nadwagą

Dla osób odchudzających się niezwykle ważne jest wsparcie ze strony bliskich albo innych ludzi borykających się z podobnym problemem. Od wielu lat na terenie kraju powstają stowarzyszenia i grupy wsparcia, które mają na celu pomóc osobom puszystym pozbyć się kilku kilogramów, odbudować wiarę w siebie i pokazać, że świat może być naprawdę piękny bez względu na to, ile się waży. 

Walcząc o zgrabną sylwetkę, nie jesteś sam! Jest wiele osób z podobnym problemem.
(3)

W spotkaniach uczestniczą osoby z nadwagą oraz moderatorzy w postaci psychologów, pedagogów i dietetyków, którzy uświadamiają przyczyny otyłości. Ponadto ludzie wspierający odchudzających się pomagają zwiększyć im kontrolę nad jedzeniem, wykorzenić złe nawyki żywieniowe i utrwalić dobre. Moderatorzy udzielają wsparcia w trudnym okresie stosowania diety, pomagają zaakceptować własną osobę. Osoby dzielą się swoimi wątpliwościami, sukcesami i porażkami. Zawsze, kiedy jeden uczestnik straci dużo kilogramów, inni pytają się w jaki sposób mu się to udało, jak jadł i jakie ćwiczenia uprawiał. Dla innych jest to namacalny dowód na to, że można zgubić zbędne kilogramy.

Oprócz spotkań w grupie, gdzie siła motywacji jest największa, osoby z nadwagą mogą się ze sobą komunikować za pomocą internetu. W sieci człowiek jest bardziej anonimowy, można zatem łatwiej mówić o swoich problemach i prosić o pomoc inne osoby z nadwagą o pomoc. Ludzie o podobnych problemach łatwiej siebie zrozumieją. Osoba, która nigdy nie borykała się z nadwagą, nie miała problemów z odkładającym się tłuszczykiem i nie stosowała żadnych diet odchudzających nie będzie potrafiła się wczuć w sytuację osoby, której życie upływa na bezustannym liczeniu kalorii i stosowaniu rozmaitych planów odchudzania. 

Badania dowiodły, że w 90% problem otyłości ma podłoże psychologiczne, a nie fizjologiczne. Oznacza to, że jedząc nie zaspokajamy głodu, a jedynie nasze niespełnione pragnienia, marzenia. Często zajadamy emocje i negatywne uczucia. Wiele osób myśli o jedzeniu emocjonalnie. Owszem, jedzenie musi być przyjemnością, ale należy myśleć o nim racjonalnie. Wiele nawyków żywieniowych wynosimy z rodzinnego domu. Jeżeli posiłki były nieregularne, jedliśmy wtedy, kiedy nie byliśmy głodni, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu będziemy się posługiwać takimi samymi metodami odżywiania. Ponadto posiłki, typu fast food, które gościły na stołach zamiast prawdziwego, pożywnego obiadu były niedobrym wzorcem, który utrwalił się w pamięci małych dzieci. Warto zatem zwracać większą uwagę na to, co się spożywa i zastanowić się, jakie to może mieć konsekwencje dla dalszego funkcjonowania człowieka. 

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Jak samemu skomponować dietę zdrową i skuteczną?

  Jaka musi być skuteczna dieta Jak sama nazwa wskazuje skuteczna dieta, to taka, która przynosi efekty. Dla każdej z nas skuteczna dieta jest czymś innym. O skutecznej diecie powiemy, kiedy w ciągu dwóch tygodni schudniemy 5 albo 10 kg. Dla innych, dieta będzie skuteczna,...

  czytaj

  Znając wartość kaloryczną poszczególnych produktów możemy przygotować zdrowe i sycące posiłki.
 • Jak szybko schudnąć 5 kilogramów

  Kto dzisiaj nie chciałby schudnąć? Jest już jesień, nie chce nam się zbytnio wychodzić z domu, słodycze i kaloryczne potrawy smakują nam coraz bardziej, a siłownia wydaje się zbyt daleka, by poświęcić na nią czas. Nic dziwnego, że, niczym misie, zbieramy zapasy tłuszczu i szykujemy się do...

  czytaj

  5 kilogramów do stracenia to całkiem spore wyzwanie, ale odchudzając się w odpowiedni sposób, osiągniesz to szybciej niż mylisz.
 • Cukier kontra słodzik

  Od wielu lat specjaliści z zakresu medycyny zastanawiają się jak na organizm wpływa cukier, a jak słodzik. Który z nich jest bardziej szkodliwy? Używanie jednego i drugiego ma swoje wady i zalety, z przewagą tych ostatnich, oczywiście. Wyniki badań mogą zaskakiwać, bo okazało się, że...

  czytaj

  Najzdrowszy jest cukier brązowy.
 • Dieta obniżająca poziom cholesterolu

  Cholesterol jest słowem o zabarwieniu negatywnym i kojarzy się przede wszystkim z chorobą serca i układu krążenia. Każdy człowiek ma określony poziom cholesterolu, który jest szkodliwy wówczas, kiedy przekracza normę 200mg/dl. 

  czytaj

  Lepiej dwa razy się zastanów, zanim sięgniesz po kolejny, tłusty kąsek.
 • Zdrowe i niskokaloryczne zamienniki kalorycznych przekąsek

  Ochota na niezdrowe przegryzki dopada nas wszędzie: w pracy, w domu, szczególnie wieczorami podczas oglądania filmu lub śledzenia meczu. Chipsy, ciastka, krakersy, solone orzeszki, słone paluszki to tylko niektóre ze szkodzących naszej sylwetce przysmaków. Wszystkie one...

  czytaj

  Wysokokaloryczne przekąski można zastąpić owocami i warzywami.
orzeszki solone
orzeszki solone

Orzechy ziemne posypane solą.

Pieczywo chrupkie graham Wasa
Pieczywo chrupkie graham Wasa

Rodzaj pieczywa wypiekanego z mąki pszennej, żytniej lub mieszanek.

Nektarynka
Nektarynka

Kulisty owoc o pomarańczowoczerwonej barwie, przypominający brzoskwinię, od której różni go brak meszku na skórce. Jego miąższ jest bardzo słodki i soczysty.

Ciasteczka biszkoptowe miś mleczny Petitki Lubisie
Ciasteczka biszkoptowe miś mleczny Petitki Lubisie

Rodzaj ciastek biszkoptowych z nadzieniem mlecznym lub czekoladowym.

wyzwanie
 Cześć, mam niestety sie...
Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: