oceń
Ocena:

2014-06-23

Kwasy omega 3 i omega 6

Spożywanie większej ilości ryb jest jedną z możliwości poprawy sposobu żywienia. Badania naukowe wskazują na ważne znaczenie zdrowotne pewnych składników odżywczych występujących w rybach. Ryby, zwłaszcza morskie, są głównym i bezpośrednim źródłem korzystnie działających kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Stosunkowo dużą ilość kwasów omega-3 zawiera łosoś, tuńczyk oraz sardynki i skorupiaki. Dlatego naukowcy nie mają wątpliwości - powinniśmy znacznie zwiększyć udział kwasów omega-3 w diecie poprzez częstsze spożywanie owoców morza i ryb.

kwasy omega 3 i omega 6
(1)

Podstawą utrzymania zdrowia jest stosowanie umiarkowanej i urozmaiconej diety. Spożywanie różnorodnych produktów dostarcza wielu składników odżywczych i ogólnie jest korzystniejsze niż dieta jednostronna. Eksperci zgodnie zalecają stosowanie diety z ograniczoną ilością nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Głównym źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie jest tłuste mięso oraz pełnotłuste produkty mleczne. Natomiast źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych przede wszystkim są oleje roślinne i ryby. Dieta bogata w jedno- i wielo- nienasycone kwasy tłuszczowe, w przeciwieństwie do diety obfitującej w nasycone kwasy tłuszczowe, obniża stężenie cholesterolu całkowitego w surowicy krwi oraz obniża poziom "złego" cholesterolu, a więc frakcji LDL. Taka dieta jest bardziej korzystna dla zdrowia niż powszechnie stosowany przez Europejczyków sposób żywienia oparty głównie na tłuszczach nasyconych.

Kwasy tłuszczowe omega-6 należą do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które nie mogą być syntezowane w organizmie, dlatego należy dostarczać je wraz z pożywieniem. Ich brak może doprowadzić do wielu poważnych zaburzeń. Ale również to, co w nadmiarze, szkodzi. Gdy dostarczamy organizmowi zbyt dużych ilości kwasów z rodziny omega-6, może to być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Kwasy te obecne są w oleju słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym, arachidowym, z pestek winogron, sezamowym, krokoszowym oraz w innych olejach z nasion, a także w margarynach, mięsie i produktach mlecznych. Są one konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – stanowią składnik błon komórkowych i są prekursorami wielu substancji, pełnią istotną rolę w procesach odpornościowych i chronią nas przed rozwojem stanów zapalnych.

Nadmiar kwasów omega-6 w diecie może doprowadzić m.in. do zaburzeń pracy serca, układu krążenia, równowagi immunologicznej oraz trawienia, zaostrzenia stanów zapalnych, zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwory, zmian skórnych, problemów natury emocjonalnej czy rozregulowanej gospodarki hormonalnej. Pamiętajmy też, że nadmiar kwasów omega-6 obniża przyswajanie kwasów omega-3.

Natomiast według norm europejskich osoba dorosła powinna spożywać dziennie 6 g kwasów tłuszczowych omega-6 oraz 1,5 g kwasów omega-3, co daje w sumie 7,5 g NNKT dziennie.
 

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Zioła

  Mieć pod ręką garść świeżych, pachnących, zielonych ziół to prawdziwa rozkosz. Zioła stanowią istotny dodatek wielu potraw, nadają im smak i charakter. Dlatego też watro pokusić się o kilka podstawowych roślin, które można wyhodować na parapecie lub na balkonie. Zioła w...

  czytaj

  Zioła
 • Co powinny jeść dzieci?

  Sklepowe półki się uginają, a nas, konsumentów zaskakuje feeria barw różnorodnych produktów spożywczych. Jak wybrać te najbardziej wartościowe i czym się sugerować? Czy reklama telewizyjna jest dobrym doradcą, a może opinia znajomych? Co powinny jeść nasze dzieci,...

  czytaj

  Co powinny jeść dzieci?
 • Wzdęcia, zaparcia - jak sobie z nimi radzić?

  Każdy z nas z pewnością zna to uczucie rozpierania w brzuchu, jakby w naszych wnętrznościach znajdował się balon. To właśnie wzdęcie. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy zjemy niezdrowe, tłuste jedzenie lub opijemy się napojów gazowanych. Jednak nie tylko wtedy dokucza nam ta dolegliwość....

  czytaj

  Wzdęcia są nieprzyjemnym skutkiem dobrego jedzenia.
 • Jajko – naturalny lek?

  Już za chwilę Wielkanoc. Nieodłącznym jej elementem są jajka, w te święta zjadamy ich naprawdę sporo. Co kryje w sobie jajko? Może nie tylko w Wielkanoc powinniśmy je spożywać w większych ilościach?

  czytaj

  jajko - naturalny lek
 • Odchudzanie – jestem na tak!

  Wiosna już na dobre zagościła na dworze, w ogrodach, domach i naszych sercach. Za oknami widać coraz więcej osób biegających, w sklepach pojawiają się nowalijki, jeszcze chwila, a będziemy się zajadać truskawkami. Lato zbliża się nieubłagalnie, garderoba zmienia się na lekką, a nasze...

  czytaj

  Odchudzanie - jestem na tak!
napój sojowy
napój sojowy

Napój otrzymywany poprzez namaczanie ziaren soi w wodzie.

Chipsy ziemniaczane bekonowe
Chipsy ziemniaczane bekonowe

Rodzaj słonej przekąski wytwarzanej z ziemniaków.

szynka z drobiu
szynka z drobiu

Rodzaj wędliny drobiowej.

soja
soja

Roślina strączkowa o małych owalnych nasionach.

wyzwanie
 Cześć, mam niestety sie...
Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: