oceń
Ocena:

2011-12-19

Miłość bez metryki, czyli związek z różnicą wieku

Według przeprowadzanych badań, w ostatnim czasie bardzo wzrosła liczba związków, w których partnerów dzieli duża różnica wieku. Niestety, ów fakt nie zmienił pewnych stereotypów związanych z takimi relacjami. Poniższy artykuł postara się rozprawić z owymi stereotypami i odpowiedzieć na pytanie, czy związek z różnicą wieku może być udany i szczęśliwy, czy miłość naprawdę nie zagląda do metryki.

Czy związek z różnicą wieku może być udany?
(1)

Straszy / młodszy partner = moda czy rzecz naturalna?

W związku z tym, że dopiero w ciągu ostatnich lat mamy do czynienie z gwałtownym skokiem liczby związków, w których między partnerami panuje duża różnica wieku, niektórzy mogą mówić, że mamy do czynienia ze swoistą „modą”. Jednak wielu naukowców twierdzi, że takie związki są czymś zupełnie naturalnym. Przede wszystkim dochodzi tutaj do głosu fakt, że dojrzałość seksualna w przypadku kobiet i mężczyzn jest osiągana w różnym czasie. U kobiet większe potrzeby seksualne – a tym samym większa aktywność – ma miejsce po 30. W przypadku mężczyzn jest odwrotnie – szczyt ich możliwości seksualnych przypada na okres przed 30. Dlatego też panie, które przed 30 nie mają stałego partnera, bardzo często wiążą się z młodszym mężczyzną.
Z drugiej strony fakt, że coraz więcej młodych dziewczyn decyduje się na małżeństwo z kimś dużo starszym, może być wynikiem tego, że w dzisiejszych czasach niektóre z nich znacznie szybciej zaczynają myśleć o poważnym związku, stabilizacji, założeniu rodziny itd. Trudno im znaleźć partnera w swoim wieku, który miałby podobne priorytety. Dlatego też automatycznie swoje zainteresowania kierują w stronę starszych, dojrzałych mężczyzn, którzy „mają poukładane w głowie”.
Za tym, iż taki związek jest czymś zupełnie naturalnym, dyktowanym naszymi wewnętrznymi potrzebami, itp. a nie jedynie modą, przemawia fakt, że w ostatnich latach ludzie nabrali swoistej odwagi. Coraz więcej osób przestaje obawiać się reakcji otoczenia na swoje zachowania. Możemy powiedzieć, że nastąpiło swojego rodzaju „wyzwolenie”. Przekłada się również na wzrost ujawnionych związków homoseksualnych. Jakiś czas temu taki związek prawdopodobnie byłby bardziej napiętnowany niż może to mieć miejsce obecnie. Oczywiście, nie zmienia to faktu, że i na chwilę obecną wciąż panuje wiele stereotypów, które mogą być naprawdę bardzo krzywdzące.

Ona dla kasy, on dla seksu – czyli stereotypy

Niezależnie od tego jak bardzo szczęśliwy i trwały będzie związek (w którym partnerów dzieli duża różnica wieku), zawsze znajdą się osoby, które i tak będą wiedziały lepiej, jakie są prawdziwe powody, dla których ta dwójka osób jest razem. Najczęściej starszej osobie przypisuje się korzyści seksualne, zaś młodszej – materialne. Niestety, walka z takimi stereotypami zazwyczaj jest bezowocna. Stereotypy istniały zawsze i nie zanosi się na to, aby nagle z dnia na dzień miały zniknąć. Oczywiście takie opinie mogą być bardzo krzywdzące. Na szczęście coraz więcej osób po prostu zaciska zęby i nie pozwala aby opinia ludzi z zewnątrz wpłynęła na pogorszenie ich relacji z partnerem. Co więcej, często takie doświadczenie może wręcz umocnić związek.

Przeszkody na drodze do szczęścia

Poza wyżej opisanym przypadkiem, kiedy związek przez otoczenie jest oceniany krytycznie, przez pryzmat stereotypów, istnieją także inne zagrożenia. Każdy związek – nawet ten, który tworzą równolatkowie – przechodzi ewolucje. Dojrzewa, zmienia się w czasie. Zaczyna się fazą wielkiego zauroczenia, fascynacji i swoistego „zaślepienia”. W przypadku relacji nawiązanej przez osoby, które dzieli naprawdę duża różnica wieku, po pewnym czasie może dojść do głosu różnica pokoleń. Pamiętajmy, że także nasze potrzeby zmieniają się razem z czasem. Nagle może się okazać, że z partnerem łączy nas znacznie mniej niż wydawało nam się na początku. Oczywiście to zagrożenie, dotyczące każdego związku, jednak te, które tutaj opisujemy mają dodatkowy czynnik (w postaci owej różnicy lat), które może ten „rozłam” potęgować.
W związku z rosnącą liczną naprawdę udanych i szczęśliwych związków, w których partnerów dzieli klika lat, zyskujemy dowody na to, że takie związki mogą być trwałe, a wszystkie przeszkody do pokonania. Jeżeli miłość jest prawdziwa – nic nie jest w stanie stanąć na jej drodze!

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze

 • zgłoś naruszenie

  agniiesiia

  Od razu gdy spojrzałam na ten artykuł, to skojarzyła mi się książka,która ma podobną fabułę "Wybacz,ale będę Ci mówiła skarbie" Polecam,jeśli macie takie problemu:) Dziewczyna ma 17 lat, on o całe 20 lat więcej:D

  16-08-2012 17:23:31

 • zgłoś naruszenie

  monic86

  moj maz jest odemnie straszy o 12 lat..czasami jest wielka roznica zdan ale dochodzimy do kompromisu

  01-03-2013 17:30:47

oliwa z oliwek
oliwa z oliwek

Produkt spożywczy otrzymywany z tłoczenia miąższu owoców oliwek.

Ser mozarella
Ser mozarella

Produkt mleczny wytwarzany z mleka bawolic lub krowiego.

muesli
muesli

Mieszanka płatków zbożowych oraz bakalii.

wyzwanie
 Cześć, mam niestety sie...
Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: