oceń
Ocena:

2014-08-17

Przemiana materii a hormony

Metabolizm to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w żywych komórkach, stanowiący podstawę wszelkich zjawisk biologicznych. Reakcje chemiczne składające się na metabolizm są zorganizowane w szlaki metaboliczne, w których substraty przekształcane są najczęściej za pomocą enzymów w serii reakcji w produkty-metabolity.
Hormony to chemiczne substancje przekaźnikowe, które kontrolują i koordynują procesy zachodzące w organizmie. Głównym zadaniem układu hormonalnego jest utrzymanie homeostazy, tak aby organizm dysponował dostateczną ilością insuliny, kortyzolu, hormonów tarczycy i innych hormonów.
 

Przemiana materii a hormony
(1)

1. Insulina
Insulina produkowana jest przez komórki (β) wysp trzustki. Najważniejszym bodźcem do produkcji insuliny jest poposiłkowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Dzięki zwiększeniu wytwarzania insuliny zwiększa się transport glukozy do wnętrza komórek, co obniża poziom glukozy we krwi (najważniejsza funkcja metaboliczna).
- To anaboliczny hormon peptydowy odgrywający zasadniczą rolę przede wszystkim w metabolizmie węglowodanów, lecz także białek i tłuszczów.
- Utrzymanie niskiego poziomu insuliny pozwala organizmowi czerpać paliwo z magazynowanego tłuszczu. Problem to wysoki poziom insuliny (w przypadku dostarczania nadmiernej ilości „złych węglowodanów” a więc wysoko przetworzonych, takich jak jasne pieczywo, biały makaron, słodycze.

2. Hormon tarczycy
Hormon ten powstaje w tarczycy.
Przysadka mózgowa wytwarza tyreotropinę
(TSH), która stymuluje działanie tarczycy. Dzięki TSH tarczyca wychwytuje jod zawarty we krwi i przetwarza go w hormon tarczycy. Produkowana jest tyroksyna (T4), która przekształca się w T3-hormon tarczycy, który przyspiesza przemianę materii.
Choroba, stres, sposób odżywiania, ciąża, leki, wiek, obecność toksyn-wszystkie te czynniki wpływają na efektywność tego procesu i w konsekwencji na to, ile aktywnego T3 znajduje się w danym momencie w organizmie.
Hormony te pomagają kontrolować ilość tlenu wykorzystywanego przez każda komórkę, tempo w jakim organizm spala kalorie, częstość akcji serca, temperaturę ciała, płodność, trawienie, a także pamięć i nastrój.

3. Estrogen i progesteron
To hormony steroidowe.
U kobiet powstają w jajnikach, nadnerczach, tkance tłuszczowej i w łożysku (to estradiol, estron i estriol).
U mężczyzn powstają w jądrach i nadnerczach.
U kobiet: estradiol zmniejsza poziom insuliny i obniża ciśnienie krwi, podwyższa HDL, obniża LDL, pozwala redukować uczucie głodu, powoduje uczucie sytości, które zawdzięczamy serotoninie. Progesteron pomaga utrzymać prawidłowy poziom estrogenu.
U mężczyzn: brak równowagi hormonalnej oznacza utratę zdolności do szybszego rozbudowywania masy mięśniowej i spalania tkanki tłuszczowej.

4. DHEA i testosteron
Androgeny powstają w jądrach, jajnikach i nadnerczach.
To hormony anaboliczne (budujące). Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn testosteron pomaga zwiększyć chudą masę mięśniową i siłę, podnosi poziom libido i dodaje energii.
Wraz z wiekiem poziom tych hormonów maleje (zmniejsza się popęd płciowy i masa mięśniowa, na brzuchu pojawia się tkanka tłuszczowa, kości są coraz słabsze).

5. Adrenalina, noradrenalina, kortyzol
Hormony powstające w gruczołach nadnerczy. Kortyzol produkowany jest w korze nadnerczy. Wew. część gruczołu, czyli rdzeń nadnerczy, wytwarza pozostałe najważniejsze hormony stresu: noradrenalinę i adrenalinę.
W stresie noradrenalina „mówi” organizmowi by ten przestał produkować insulinę, aby uzyskać wysoki poziom glukozy we krwi.
Napływ adrenaliny wywołany stresem hamuje apetyt, natomiast kortyzol krążący w organizmie po fakcie wywołuje efekt odwrotny. Kortyzol zwiększy apetyt na tłuste, wysokowęglowodanowe pokarmy. Kortyzol obniża także poziom leptyny co powoduje zwiększenie łaknienia.

6. Hormon wzrostu
Uczestniczy w budowie tkanki mięśniowej, w spalaniu tkanki tłuszczowej, zapobiega chorobom serca, chroni kości,
Suplementacja może prowadzić do insulinoodporności
Hormon ten powstaje w przysadce mózgowej,
To hormon anaboliczny
Powoduje przyrost tkanki mięśniowej - pomaga absorbować aminokwasy i syntetyzować je w tkankę mięśniową, a następnie chroni przed rozkładem mięśni
Pomaga organizmowi korzystać z zapasów tkanki tłuszczowej

7. Leptyna i grelina
Leptyna (hormon sytości) powstaje w komórkach tłuszczowych. Współpracuje z innymi hormonami-kortyzolem, insuliną i hormonami tarczycy-aby pomóc organizmowi stwierdzić, jak bardzo jest głodny, jak szybko spali spożywane jedzenie oraz czy uda mu się utrzymać swoją dotychczasową masę
Grelina (hormon głodu) powstaje w żołądku, w dwunastnicy i w jelicie cienkim. Pomaga przysadce w uwalnianiu hormonu wzrostu.
 

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Jak optycznie wyszczuplić sylwetkę?

  Niejedna z nas ma problem z wystającym brzuchem czy masywnymi udami. Są sposoby, aby ukryć niedoskonałości figury za dobrze dobranymi ubraniami. Istnieje wiele rozwiązań i sztuczek, które pomogą zatuszować mankamenty urody i „nadprogramowych” fałdek tłuszczyku. Odpowiednio...

  czytaj

  Odpowiednio dobrana garderoba pozwoli wyszczuplić sylwetkę.
 • Choroby związane z otyłością

  Otyłość to poważny problem, który wiąże się nie tylko z nieestetycznym wyglądem, ale również z poważnymi chorobami. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie naszej wagi, a przede wszystkim przestrzeganie diety i uprawianie aktywności fizycznej. Wraz z nadmierną ilością...

  czytaj

  Otyłość może prowadzić do poważnych chorób serca i nowotworów.
 • Jak i kiedy się ważyć?

  Kiedy chcemy sprawdzić czy nie mamy problemów z nadwagą, idziemy się zważyć. Wydaje się to prostą i szybką czynnością. Jednak wielu z nas zapomina o kilku zasadach dotyczących kontrolowania naszej wagi. Bez uwzględnienia tej wiedzy pomiar będzie nieprawidłowy. O czym zatem powinniśmy...

  czytaj

  Musimy się ważyć o stałych porach dnia.
 • Seks najlepszym sposobem na schudnięcie

  Mania odchudzania oraz dbania o zgrabną sylwetkę stała się obecnie tak powszechna, że wszędzie szukamy okazji do pozbycia się nadmiaru tłuszczyku. Każdy moment jest dobry. W pracy i na przystanku ćwiczymy zaciskając mięśnie pośladków, zamiast windy korzystamy ze schodów, a...

  czytaj

  Intymność to najprzyjemniejszy sposób na szczupłą sylwetkę!
 • Dlaczego właściwy sen wspomaga odchudzanie

  Wszyscy wiedzą, że sen jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jednak niewielu wie, że to bardzo istotny czynnik wpływający na naszą wagę. Dlaczego warto przesypiać około ośmiu godzin i co się dzieje, gdy nie pilnujemy, by kłaść o właściwych porach i przesypiać odpowiednią ilość...

  czytaj

  Odpowiedni sen zapewni dobrą kondycję i energię na cały dzień.
Kalarepa
Kalarepa

Warzywo z rodziny kapustnych o jadalnej bulwie.

Deser mleczny Monte waniliowy
Deser mleczny Monte waniliowy

Rodzaj deseru mlecznego z kremem orzechowo-czekoladowym.

kiełbasa toruńska
kiełbasa toruńska

Rodzaj wędzonej kiełbasy drobiowo-wieprzowej.

parówka
parówka

Rodzaj wędliny drobno mielonej, składającej się z mięsa, tłuszczu, kości, jelit oraz wody.

wyzwanie
 Cześć, mam niestety sie...
Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: