oceń
Ocena:

2014-08-17

Przemiana materii a hormony

Metabolizm to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w żywych komórkach, stanowiący podstawę wszelkich zjawisk biologicznych. Reakcje chemiczne składające się na metabolizm są zorganizowane w szlaki metaboliczne, w których substraty przekształcane są najczęściej za pomocą enzymów w serii reakcji w produkty-metabolity.
Hormony to chemiczne substancje przekaźnikowe, które kontrolują i koordynują procesy zachodzące w organizmie. Głównym zadaniem układu hormonalnego jest utrzymanie homeostazy, tak aby organizm dysponował dostateczną ilością insuliny, kortyzolu, hormonów tarczycy i innych hormonów.
 

Przemiana materii a hormony
(1)

1. Insulina
Insulina produkowana jest przez komórki (β) wysp trzustki. Najważniejszym bodźcem do produkcji insuliny jest poposiłkowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Dzięki zwiększeniu wytwarzania insuliny zwiększa się transport glukozy do wnętrza komórek, co obniża poziom glukozy we krwi (najważniejsza funkcja metaboliczna).
- To anaboliczny hormon peptydowy odgrywający zasadniczą rolę przede wszystkim w metabolizmie węglowodanów, lecz także białek i tłuszczów.
- Utrzymanie niskiego poziomu insuliny pozwala organizmowi czerpać paliwo z magazynowanego tłuszczu. Problem to wysoki poziom insuliny (w przypadku dostarczania nadmiernej ilości „złych węglowodanów” a więc wysoko przetworzonych, takich jak jasne pieczywo, biały makaron, słodycze.

2. Hormon tarczycy
Hormon ten powstaje w tarczycy.
Przysadka mózgowa wytwarza tyreotropinę
(TSH), która stymuluje działanie tarczycy. Dzięki TSH tarczyca wychwytuje jod zawarty we krwi i przetwarza go w hormon tarczycy. Produkowana jest tyroksyna (T4), która przekształca się w T3-hormon tarczycy, który przyspiesza przemianę materii.
Choroba, stres, sposób odżywiania, ciąża, leki, wiek, obecność toksyn-wszystkie te czynniki wpływają na efektywność tego procesu i w konsekwencji na to, ile aktywnego T3 znajduje się w danym momencie w organizmie.
Hormony te pomagają kontrolować ilość tlenu wykorzystywanego przez każda komórkę, tempo w jakim organizm spala kalorie, częstość akcji serca, temperaturę ciała, płodność, trawienie, a także pamięć i nastrój.

3. Estrogen i progesteron
To hormony steroidowe.
U kobiet powstają w jajnikach, nadnerczach, tkance tłuszczowej i w łożysku (to estradiol, estron i estriol).
U mężczyzn powstają w jądrach i nadnerczach.
U kobiet: estradiol zmniejsza poziom insuliny i obniża ciśnienie krwi, podwyższa HDL, obniża LDL, pozwala redukować uczucie głodu, powoduje uczucie sytości, które zawdzięczamy serotoninie. Progesteron pomaga utrzymać prawidłowy poziom estrogenu.
U mężczyzn: brak równowagi hormonalnej oznacza utratę zdolności do szybszego rozbudowywania masy mięśniowej i spalania tkanki tłuszczowej.

4. DHEA i testosteron
Androgeny powstają w jądrach, jajnikach i nadnerczach.
To hormony anaboliczne (budujące). Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn testosteron pomaga zwiększyć chudą masę mięśniową i siłę, podnosi poziom libido i dodaje energii.
Wraz z wiekiem poziom tych hormonów maleje (zmniejsza się popęd płciowy i masa mięśniowa, na brzuchu pojawia się tkanka tłuszczowa, kości są coraz słabsze).

5. Adrenalina, noradrenalina, kortyzol
Hormony powstające w gruczołach nadnerczy. Kortyzol produkowany jest w korze nadnerczy. Wew. część gruczołu, czyli rdzeń nadnerczy, wytwarza pozostałe najważniejsze hormony stresu: noradrenalinę i adrenalinę.
W stresie noradrenalina „mówi” organizmowi by ten przestał produkować insulinę, aby uzyskać wysoki poziom glukozy we krwi.
Napływ adrenaliny wywołany stresem hamuje apetyt, natomiast kortyzol krążący w organizmie po fakcie wywołuje efekt odwrotny. Kortyzol zwiększy apetyt na tłuste, wysokowęglowodanowe pokarmy. Kortyzol obniża także poziom leptyny co powoduje zwiększenie łaknienia.

6. Hormon wzrostu
Uczestniczy w budowie tkanki mięśniowej, w spalaniu tkanki tłuszczowej, zapobiega chorobom serca, chroni kości,
Suplementacja może prowadzić do insulinoodporności
Hormon ten powstaje w przysadce mózgowej,
To hormon anaboliczny
Powoduje przyrost tkanki mięśniowej - pomaga absorbować aminokwasy i syntetyzować je w tkankę mięśniową, a następnie chroni przed rozkładem mięśni
Pomaga organizmowi korzystać z zapasów tkanki tłuszczowej

7. Leptyna i grelina
Leptyna (hormon sytości) powstaje w komórkach tłuszczowych. Współpracuje z innymi hormonami-kortyzolem, insuliną i hormonami tarczycy-aby pomóc organizmowi stwierdzić, jak bardzo jest głodny, jak szybko spali spożywane jedzenie oraz czy uda mu się utrzymać swoją dotychczasową masę
Grelina (hormon głodu) powstaje w żołądku, w dwunastnicy i w jelicie cienkim. Pomaga przysadce w uwalnianiu hormonu wzrostu.
 

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Morfodieta - znajdź swój typ figury i schudnij!

  Każda z nas ma kompleksy na punkcie którejś części naszego ciała. Niektórym przeszkadza odstający brzuszek, brak wcięcia w talii czy boczki, innym dokuczają zbyt krągłe biodra i grubsze nogi, a niektórym duże ramiona. Kłopotliwe rejony mają swoją przyczynę w naszej...

  czytaj

  Za naszą figurę są odpowiedzialne również hormony, dlatego warto sprawdzić swój typ budowy i dobrać do niego odpowiedni jadłospis oraz ćwiczenia.
 • Dieta przed ślubem

  Dzień ślubu to najpiękniejszy dzień Twojego życia. To czas, kiedy czujesz się wyjątkowa, jesteś w centrum uwagi i czujesz się jak księżniczka. Jeżeli zależy nam na zgubieniu kilku lub kilkunastu kilogramów w ciągu kilku tygodni warto zastosować jedną z popularnych i dostępnych diet....

  czytaj

  Na swoim ślubie musisz czuć się jak prawdziwa księżniczka (szczupła księżniczka).
 • Figura gruszki - jak o nią zadbać?

  Masz wąskie ramiona, drobną talię, ale szerokiego biodra i spore uda? To oznacza, że Twoja figura ma budowę gruszki. Większość pań obdarzonych takimi kształtami zazwyczaj bardzo nad nimi ubolewa. Jednak nigdy nie jest za późno, aby z takiej sylwetki zrobić swój atut. Nawet...

  czytaj

  Właścicielki figury typu gruszka przestrzegając odpowiedniej diety i regularnie trenując, mogą uczynić ze swych kształtów duży atut.
 • Baw się na basenie i wysmuklaj ciało!

  Słoneczna pogoda to idealna okazja do weekendowego wypoczynku. Szczególnie w upalne dni marzy nam się wielki basen, leżak i drink z palemką. Pływanie to doskonała dla naszej sylwetki forma aktywności, woda masuje nasze mięśnie, a my oddając się przyjemności, chudniemy. Każde wyjście na...

  czytaj

  Pływanie to nie tylko świetny sposób na relaks, to również szansa na zdobycie idealnej sylwetki.
 • Dieta proteinowa zwana dietą dr Dukana lub dietą protal

  Czym jest dieta proteinowa? Dieta proteinowa jest pomysłem francuskiego lekarza Pierra Dukana, który opracował plan żywieniowy oparty na produktach zawierających białko. W trakcie trwania diety skupiamy się na spożywaniu protein, ograniczając tym samym węglowodany. Produkty...

  czytaj

  Dieta proteinowa opiera się na spożywaniu białka.
Kapusta biała
Kapusta biała

Kuliste warzywo składające się z jadalnego korzenia oraz liści.

Mak
Mak

Nasiona rośliny należącej do rodziny makowatych.

Parmezan
Parmezan

Rodzaj twardego sera podpuszczkowego.

oliwa z oliwek
oliwa z oliwek

Produkt spożywczy otrzymywany z tłoczenia miąższu owoców oliwek.

zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...
Najtańsze waporyzatory
https://vapuj.pl/
Informacje transportowe
Zapraszam http://informacje-t...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: