oceń
Ocena:

2014-08-17

Przemiana materii a hormony

Metabolizm to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w żywych komórkach, stanowiący podstawę wszelkich zjawisk biologicznych. Reakcje chemiczne składające się na metabolizm są zorganizowane w szlaki metaboliczne, w których substraty przekształcane są najczęściej za pomocą enzymów w serii reakcji w produkty-metabolity.
Hormony to chemiczne substancje przekaźnikowe, które kontrolują i koordynują procesy zachodzące w organizmie. Głównym zadaniem układu hormonalnego jest utrzymanie homeostazy, tak aby organizm dysponował dostateczną ilością insuliny, kortyzolu, hormonów tarczycy i innych hormonów.
 

Przemiana materii a hormony
(1)

1. Insulina
Insulina produkowana jest przez komórki (β) wysp trzustki. Najważniejszym bodźcem do produkcji insuliny jest poposiłkowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Dzięki zwiększeniu wytwarzania insuliny zwiększa się transport glukozy do wnętrza komórek, co obniża poziom glukozy we krwi (najważniejsza funkcja metaboliczna).
- To anaboliczny hormon peptydowy odgrywający zasadniczą rolę przede wszystkim w metabolizmie węglowodanów, lecz także białek i tłuszczów.
- Utrzymanie niskiego poziomu insuliny pozwala organizmowi czerpać paliwo z magazynowanego tłuszczu. Problem to wysoki poziom insuliny (w przypadku dostarczania nadmiernej ilości „złych węglowodanów” a więc wysoko przetworzonych, takich jak jasne pieczywo, biały makaron, słodycze.

2. Hormon tarczycy
Hormon ten powstaje w tarczycy.
Przysadka mózgowa wytwarza tyreotropinę
(TSH), która stymuluje działanie tarczycy. Dzięki TSH tarczyca wychwytuje jod zawarty we krwi i przetwarza go w hormon tarczycy. Produkowana jest tyroksyna (T4), która przekształca się w T3-hormon tarczycy, który przyspiesza przemianę materii.
Choroba, stres, sposób odżywiania, ciąża, leki, wiek, obecność toksyn-wszystkie te czynniki wpływają na efektywność tego procesu i w konsekwencji na to, ile aktywnego T3 znajduje się w danym momencie w organizmie.
Hormony te pomagają kontrolować ilość tlenu wykorzystywanego przez każda komórkę, tempo w jakim organizm spala kalorie, częstość akcji serca, temperaturę ciała, płodność, trawienie, a także pamięć i nastrój.

3. Estrogen i progesteron
To hormony steroidowe.
U kobiet powstają w jajnikach, nadnerczach, tkance tłuszczowej i w łożysku (to estradiol, estron i estriol).
U mężczyzn powstają w jądrach i nadnerczach.
U kobiet: estradiol zmniejsza poziom insuliny i obniża ciśnienie krwi, podwyższa HDL, obniża LDL, pozwala redukować uczucie głodu, powoduje uczucie sytości, które zawdzięczamy serotoninie. Progesteron pomaga utrzymać prawidłowy poziom estrogenu.
U mężczyzn: brak równowagi hormonalnej oznacza utratę zdolności do szybszego rozbudowywania masy mięśniowej i spalania tkanki tłuszczowej.

4. DHEA i testosteron
Androgeny powstają w jądrach, jajnikach i nadnerczach.
To hormony anaboliczne (budujące). Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn testosteron pomaga zwiększyć chudą masę mięśniową i siłę, podnosi poziom libido i dodaje energii.
Wraz z wiekiem poziom tych hormonów maleje (zmniejsza się popęd płciowy i masa mięśniowa, na brzuchu pojawia się tkanka tłuszczowa, kości są coraz słabsze).

5. Adrenalina, noradrenalina, kortyzol
Hormony powstające w gruczołach nadnerczy. Kortyzol produkowany jest w korze nadnerczy. Wew. część gruczołu, czyli rdzeń nadnerczy, wytwarza pozostałe najważniejsze hormony stresu: noradrenalinę i adrenalinę.
W stresie noradrenalina „mówi” organizmowi by ten przestał produkować insulinę, aby uzyskać wysoki poziom glukozy we krwi.
Napływ adrenaliny wywołany stresem hamuje apetyt, natomiast kortyzol krążący w organizmie po fakcie wywołuje efekt odwrotny. Kortyzol zwiększy apetyt na tłuste, wysokowęglowodanowe pokarmy. Kortyzol obniża także poziom leptyny co powoduje zwiększenie łaknienia.

6. Hormon wzrostu
Uczestniczy w budowie tkanki mięśniowej, w spalaniu tkanki tłuszczowej, zapobiega chorobom serca, chroni kości,
Suplementacja może prowadzić do insulinoodporności
Hormon ten powstaje w przysadce mózgowej,
To hormon anaboliczny
Powoduje przyrost tkanki mięśniowej - pomaga absorbować aminokwasy i syntetyzować je w tkankę mięśniową, a następnie chroni przed rozkładem mięśni
Pomaga organizmowi korzystać z zapasów tkanki tłuszczowej

7. Leptyna i grelina
Leptyna (hormon sytości) powstaje w komórkach tłuszczowych. Współpracuje z innymi hormonami-kortyzolem, insuliną i hormonami tarczycy-aby pomóc organizmowi stwierdzić, jak bardzo jest głodny, jak szybko spali spożywane jedzenie oraz czy uda mu się utrzymać swoją dotychczasową masę
Grelina (hormon głodu) powstaje w żołądku, w dwunastnicy i w jelicie cienkim. Pomaga przysadce w uwalnianiu hormonu wzrostu.
 

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Grillowanie na diecie

  Zaczęło się - maj przyniósł nam piękną pogodę, a wraz z nią, świetną okazję do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Nie mam tutaj na myśli jedynie uprawiania sportu, ale również bardziej statyczne aktywności, jak nasze ulubione grillowanie. Kto z nas jest w...

  czytaj

  Kolorowe szaszłyki to bogactwo witamin oraz same korzyści dla naszej figury.
 • Kapsaicyna - twój pomocnik w odchudzaniu

  Poszukując dodatków, które wzbogacą smak przygotowywanych przez nas potraw oraz dodatkowo pomogą nam szybciej spalić kalorie, powinniśmy się skierować w stronę przypraw. Dokładniej mówię tutaj o wszystkich tych, które mają ostry smak. Zawierają one...

  czytaj

 • 5 wskazówek, jak przyspieszyć spalanie tłuszczu

  Która z nas nie zna tego uczucia – zaczynamy się odchudzać, jemy zdrowiej, ćwiczymy, a waga prawie nie spada. Zawiedzione i zniechęcone zaczynamy rozważać czy nie lepiej sobie odpuścić i nie sięgnąć po apetyczny kawałek tortu czekoladowego. Stop! Wcale nie musi tak, być. Choć...

  czytaj

  Wykorzystując proste sposoby w codziennym treningu, możemy spalić o wiele więcej kalorii.
 • Choroby związane z otyłością

  Otyłość to poważny problem, który wiąże się nie tylko z nieestetycznym wyglądem, ale również z poważnymi chorobami. Dlatego tak istotne jest kontrolowanie naszej wagi, a przede wszystkim przestrzeganie diety i uprawianie aktywności fizycznej. Wraz z nadmierną ilością...

  czytaj

  Otyłość może prowadzić do poważnych chorób serca i nowotworów.
 • Który sport najszybciej odchudza

  Ten dylemat towarzyszy nam od zawsze – co najszybciej pomoże nam osiągnąć idealną sylwetkę. Wiadomo, że każda aktywność regularnie uprawiana pozwala nam wyszczupleć, jednak pragnienie osiągnięcia błyskawicznych rezultatów jest i tak silniejsze. Dlatego dzisiaj postanowimy...

  czytaj

  Każda aktywność fizyczna to spalone kalorie, jednak niektóre sporty dają większe efekty w krótszym czasie.
bułka pszenna
bułka pszenna

Rodzaj pieczywa wyrabianego z mąki pszennej.

tuńczyk w oleju
tuńczyk w oleju

Rozdrobnione filety z tuńczyka w oleju.

Deser twarogowy terminizowany
Deser twarogowy terminizowany

Rodzaj deseru otrzymywanego z twarogu i śmietanki.

orzechy pistacjowe
orzechy pistacjowe

Nasiona owocu pistacji właściwej.

Chcę walczyć ze sobą!
Witajcie  Myślę,że p...
Zaczynam
Troche zwlekalam ale czas sie...
Wstrząs
HejTak dawno mnie tutaj nie b...
Witam was :)
Witam was :)
Milena
hej dziewczyny! Mam na im...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: