oceń
Ocena:

2010-07-08

Wegetarianizm sposobem na zdrowe życie

Wegetarianizm jest sposobem na życie, a także rodzajem diety, w której świadomie rezygnuje się z produktów pochodzenia zwierzęcego. Pobudki do stosowania takiego stylu życia są natury moralnej, etycznej lub religijnej. Tego typu dieta to sposób odżywiania na całe życie, także filozofia życia. Wegetarianie twierdzą, że gdyby ludzie nie spożywali w ogóle mięsa, byliby zdrowsi, a świat nie znałby pojęcia głód. Zjadając mięso przyczyniamy się do wyniszczenia środowiska naturalnego, ponieważ hodowanie bydła zajmuje dużą powierzchnię rolną, a ponadto trzeba jeszcze zapewnić odpowiednie zasoby gruntowe, aby na nich uprawiać zboża przeznaczone jako pokarm dla zwierząt. 

Podstawą wegetarianizmu są owoce i warzywa.
(3)

Wegetarianie sprzeciwiają się zabijaniu zwierząt na mięso. Uważają, że osoby nie spożywające mięsa żyją o wiele dłużej i zapadają na mniejszą ilość chorób niż osoby, które jedzą mięso. Poza tym produkty zawierające białko, owoce i warzywa są cennym źródłem witamin, które w wystarczający sposób zapewniają zbilansowaną dietę i dostarczają niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania.

Wegetarianin nie je mięsa, drobiu, ryb i produktów pochodnych, takich jak: mączka kostna, tłuszcze zwierzęce i żelatyna. Niektórzy wegetarianie jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: jajka, przetwory mleczne i mleko.
Białko znajdujemy w kaszach, makaronach, pieczywie, orzechach, a także w produktach nabiałowych, takich jak: jogurty, mleko, maślanka czy kefir. Witaminy znajdują się w świeżych warzywach i owocach. Ponadto w momencie, kiedy przechodzimy na wegetarianizm, w naszej diecie nie powinno zabraknąć pierwiastków zawierających żelazo. Należy zatem spożywać sałatę, fasolę, suszone owoce i orzechy. Kolejnym istotnym pierwiastkiem ważnym w diecie wegetarianina jest cynk. Cynk jest odpowiedzialny za wzrost organizmu i zdrową skórę. Cynk znajduje się w ziarnach sezamu, chlebie, brązowym ryżu czy pieczarkach. Wapń znajduje się w: produktach mlecznych, brokułach, suszonej fasoli i ciemnozielonych warzywach liściastych.
Według wyników badań wegetarianizm jest zdrowy. Rozsądne jedzenie wegetariańskie jest o wiele zdrowsze niż te oparte na mięsie. Średnio wegetarianin zjada o 25% mniej tłuszczu niż przeciętny człowiek konsumujący mięso. Będąc wegetarianinem poziom cholesterolu w organizmie się obniża. Wegetarianie rzadziej zapadają na choroby serca, zawał serca czy raka. 

Odmiany wegetarianizmu:

Laktoowowegetarianizm – najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu, polegająca na rezygnacji z potraw mięsnych, w tym także z ryb. Można jeść produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: nabiał, jajka, miód. 

Weganizm – polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta. Z jadłospisu wyłączamy mleko, sery, jaja i miód.

Owowegetarianizm – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek. 

Laktowegetarianizm – dieta, w której oprócz mięsa i ryb, wyłącza się z jadłospisu jajka. Osoby będące na tym typie diety dopuszczają spożywanie mleka i jego przetworów. 

Fruktarianizm – zaostrzona forma wegetarianizmu. Fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, które musieliby zerwać. Ich pokarmem są owoce, które same spadną z drzewa. 

Witarianizm – dieta polegająca na spożywanie wyłącznie świeżych warzyw i owoców. W tym typie diety odrzuca się wszelkie potrawy gotowane. Witarianie nie piją także kawy i herbaty

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze

 • zgłoś naruszenie

  Strus

  Na świecie nie było wegetariańskiej kultury- a więc uwaga to wymyślona dieta!
  Taka dieta może być lepsza od typowej dzisiaj diety, lecz nie powinna być polecana jako wzór.
  Wymienię tylko kilka problemów, które mogą się pojawić: witamina D w okresie zimowym(jesli nie używa się pełnego mleka), brak silnych przeciwutleniaczy: selenu( chyba,ze je się orzechy brazylijskie) i koenzymu Q10, zaburzenie równowagi omega3(tu głównie ryby)/omega6 (oleje roślinne). Niedostatek najwartosciowszego białka i tłuszczu.

  13-11-2010 21:17:17

 • zgłoś naruszenie

  CrystalMaiden

  Strus, Totalny brak wiedzy :) załamujący. Jest tylko jeden składnik, który weganie suplementują, a ty o nim nie wiesz i wymieniasz to czego im nie brakuje. Najbardziej rozśmieszył mnie brak białka i tłuszczu.

  20-06-2014 15:27:25

Polecane artykuły

 • wątroba i żywienie

  Wątroba jest głównym narządem, w którym zachodzi wiele przemian ustrojowych. Wieloczynnościowy organ gruczołowy o wadze 1,5 kg leżący głównie w prawym nadbrzuszu. Składa się z płatów prawego (większego) i lewego. Ma wypukłą powierzchnię przeponową i wklęsłą...

  czytaj

  wątroba i żywienie
 • Mania ćwiczeń - kiedy siłownia staje się Twoim drugim domem

  Każdy z nas już wie, że aby schudnąć musimy się poświęcić. Właściwe odżywianie, częściowa rezygnacja z niezdrowych przyjemności, no i oczywiście intensywny wysiłek fizyczny. Kiedy już przyzwyczaimy się do nowego, zdrowszego stylu życia, efekty stają się zauważalne, rośnie nam apetyt na...

  czytaj

  Zdrowy styl życia to nie tylko ćwiczenia!
 • Jak wytrzymać na diecie w trakcie urlopu?

  Urlop to okres beztroski, podczas którego staramy się zapominać o problemach i kłopotach dnia codziennego. Czekamy na niego z utęsknieniem cały rok, kiedy w końcu przychodzi, przepełnia nas energia i chęć do robienia rzeczy, na które podczas pracy nie mieliśmy czasu. Jeżeli...

  czytaj

  Na wakacjach jesteśmy narażeni na różne kulinarne pokusy.
 • Czosnek właściwości

  Czosnek, kojarzy się przede wszystkim z intensywną wonią, szczególnie w zatłoczonym autobusie czy tramwaju. Trudno go minąć obojętnie, bo jest bardzo dominujący, a sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z ust spalają na panewce. Jeśli sprawia on tyle kłopotów, to warto go...

  czytaj

  właściwości zdrowotne czosnku
 • Miód właściwości

  Miód to płynny, bursztynowy lub brązowy wartościowy składnik każdej dobrze ułożonej diety. Skąd jego prozdrowotne właściwości, przecież jest słodki, a pokutuje opinia, że wszystko, co słodkie tuczy i niekorzystnie wpływa na sylwetkę. Jednak nie miód! Miód leczy...

  czytaj

  Właściwości miodu
szynka z piersi kurczaka
szynka z piersi kurczaka

Rodzaj wędliny z piersi kurczaka.

Pieczywo chrupkie pełnoziarniste 3 zboża Wasa
Pieczywo chrupkie pełnoziarniste 3 zboża Wasa

Rodzaj pieczywa wypiekanego z mąki pszennej, żytniej lub mieszanek.

tatar
tatar

Potrawa z surowego mięsa wołowego.

Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...
Najtańsze waporyzatory
https://vapuj.pl/

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: