oceń
Ocena:

2011-01-14

Zdrowe odżywianie według dzieci

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednak mimo takiej wiedzy, wciąż popełniamy błędy w tym zakresie, również w kwestii żywienia najmłodszych. Tymczasem odpowiedni rozwój dziecka zależy w dużej mierze od spożywania wartościowych posiłków.

W związku z tym Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) rozpoczęła realizację programu edukacyjnego „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. W jego ramach, w listopadzie 2010 roku, zostały przeprowadzone badania, w których wzięło udział prawie 180 000 uczniów klas I-III szkół podstawowych z całej Polski.  Ich wyniki nie były zadowalające. Pomimo wiedzy dzieci na temat właściwości warzyw i owoców, jedzą ich za mało i nie znają ich zalecanej dziennej dawki.

 

Potrzeba edukacji

Wnioskiem wypływającym z rezultatów badań jest fakt, że wiedza nie zawsze idzie w parze z działaniem, dotyczy to oczywiście w głównej mierze rodziców. Ponad 77% uczniów klas I-III, którzy wzięli udział w badaniu zdaje sobie sprawę, iż warzywa, owoce i soki są zdrowe, gdyż zawierają cenne naturalne witaminy. 95% dzieci lubi jeść owoce, jednak tylko 1/4 z nich zjadła owoc na śniadanie, a jedynie co piąte otrzymało owoc do szkoły.
Często słyszy się, że są problemy z przekonaniem dzieci do jedzenia warzyw, ponieważ najmłodsi za nimi nie przepadają. W przeprowadzonym badaniu ponad 84% dzieci zadeklarowało, że lubi jeść warzywa, jednak tylko co piąte spożywało je na śniadanie, a mniej niż 19% dostało je do szkoły na drugie śniadanie np. w kanapce.

Sok owocowy - smaczny i zdrowy

Porcją po, którą najchętniej sięgają uczniowie klas I-III są soki. Jak wskazuje badanie, przepada za nimi ponad 95% najmłodszych. Mimo, że jest to tak poręczna porcja zdrowia, jedynie 30% dzieci w dniu badania otrzymało sok do szkoły, a tylko co trzecie dziecko piło sok do śniadania.
Lekarze i eksperci żywieniowi na całym świecie przekonują, że w trosce o zdrowie trzeba zjadać codziennie minimum 500 g owoców i warzyw, rozdzielonych na co najmniej 5 porcji. Jednak prawie 60% uczniów nie wie, ile razy w ciągu dnia powinni po nie sięgać. Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku" został stworzony, aby  zmienić ten stan rzeczy. Dzięki prowadzonym w ciągu roku szkolnego lekcjom na temat zdrowego odżywiania się, dzieci poszerzają wiedzę na ten temat oraz będą zachęcane do właściwej diety. Pragniemy sprawić, by dzieci deklarujące, że lubią owoce, warzywa i soki, naprawdę zaczęły je jeść w odpowiednich ilościach. Pragniemy, by je poznały, zaprzyjaźniły się z nimi i wprowadziły do swojej diety. Jak podkreśla dr n. med. Agnieszka Jarosz, kierownik Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie - Podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia jest prawidłowe odżywianie się. Warzywa i owoce korzystnie wpływają na prawidłową pracę całego organizmu, budują odporność i zapobiegają niedoborom witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju młodego organizmu. Dlatego tak ważna jest dieta bogata w warzywa i owoce. Jedna ich porcja może być równoważna szklance (ok. 200 ml) soku owocowego lub warzywnego. Istotne jest, by wypracować prozdrowotne nawyki już od najmłodszych lat.

Zalecana dzienna dawka warzyw i owoców

Nawyki żywieniowe kształtują się już u kilkulatków – dlatego rola szkoły jak i rodziców jest w tym zakresie nieoceniona. Rodzice przygotowujący dzieciom posiłki oraz dający przykład swym zachowaniem mają ogromny wpływ na nawyki żywieniowe swoich pociech. Jeśli sami rodzice nie sięgają po warzywa, owoce czy soki, trudno wymagać tego od dzieci. Zazwyczaj zimą usprawiedliwiamy się tym, że o tej porze roku są one trudniej dostępne czy droższe. Tymczasem to doskonały czas na wszelkiego rodzaju owoce cytrusowe. Możemy także korzystać z przetworów owocowo-warzywnych, które wcześniej udało się przygotować oraz wybierać z dużego wachlarza dostępnych cały rok soków.

Należy pamiętać, że porcja to też sok warzywny, owocowy lub owocowo-warzywny. 200 ml soku (mały kartonik lub szklanka) to odpowiednik jednej porcji warzyw i owoców, które powinniśmy spożywać 5 razy każdego dnia. Sok pozwala cieszyć się smakiem owoców, które w czasie zimy są praktycznie niedostępne. Najzdrowsze są oczywiście świeżo wyciśnięte soki lub jednodniowe.  Zachęcamy zatem rodziców do pakowania do tornistra swojego dziecka takiej poręcznej zdrowej porcji. Pamiętajmy, że 5 porcji warzyw, owoców lub soków należy spożywać każdego dnia, szczególnie zimą. Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku” został sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Dalszych informacji udziela:
Anna Kordus
smARTcat Sp. z o.o.
ul. Baletowa 104
02-867 Warszawa
T : (+48) 22 310 14 70 - 72
F : (+48) 22 310 14 73

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Banany właściwości

  Banana nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy go zna, jadł, a przynajmniej próbował. Jest owocem bardzo popularnym w naszym kraju, a jego cena czasami jest niższa od jabłek. Do kupienia w sklepach przez okrągły rok. Owoc prosty w konsumpcji, uwielbiany przez dzieci, doskonały na...

  czytaj

  banany
 • Dobroczynne działanie oliwy z oliwek

  Znamy ją głównie jako doskonały produkt do smażenia lub przygotowywania różnego rodzaju sosów, jednak oliwa z oliwek posiada o wiele więcej zalet. Produkowany z ręcznie zbieranych maleńkich oliwek olej to źródło cennych kwasów tłuszczowych oraz substancji...

  czytaj

  zalety stosowania oliwy z oliwek.
 • Uwaga! Najwięksi wrogowie Twojej figury - napoje!

  Myślisz, że prowadzisz zdrowy tryb życia. Jesz regularnie o stałych porach, nie przesadzasz z kaloriami, unikasz fast-foodów i mocnego alkoholu wieczorami. Jednak zawsze czyhają na nas różne pułapki. Niektóre tak sprytnie się maskują, że nawet nie przypuszczasz, że mogą...

  czytaj

  Myślisz, że prowadzisz zdrowy tryb życia. Jesz regularnie o stałych porach, nie przesadzasz z kaloriami, unikasz fast-foodów i mocnego alkoholu wieczorami. Jednak zawsze czyhają na nas różne pułapki. Niektóre tak sprytnie się maskują, że nawet nie przypuszczasz, że mogą Ci zaszkodzić. Oto lista Twoich największych wrogów, których idealny kamuflaż nie raz zrujnował czyjąś dietę. Miejcie się na baczności!
 • Dieta 1000 kcal

  Dieta 1000 kcal jest najzdrowszą metodą odchudzania, dostarcza bowiem organizmowi wszystkich niezbędnych składników – białek, węglowodanów i tłuszczy. Jak sama nazwa diety wskazuje dziennie, nie przekraczamy 1000 kcal zawartych w produktach. Dieta oczywiście, tak jak w...

  czytaj

  Dieta 1000kcal dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
 • Nasz teatr złudzeń

  Niedzielny obiad w gronie najbliższych. Stół pięknie nakryty śnieżnobiałym obrusem, na środku żółte słoneczniki, po bokach pachnące pomarańczami świece...Jednak to nie to stanowi sedno sprawy, tylko półmiski z mięsami, sosjerki z zawiesistymi sosami, frytki, ziemniaczki,...

  czytaj

  nasz teatr złudzeń
Melon
Melon

Okrągły owoc przypominający arbuza o delikatnym słodkim miąższu.

Bezy z kremem
Bezy z kremem

Rodzaj ciastek wypiekanych z ubitych białek jajek oraz cukru, podawanych z kremem.

kiełbasa pasztetowa
kiełbasa pasztetowa

Rodzaj wędliny z mięsa czerwonego.

Ser pleśniowy
Ser pleśniowy

Produkt mleczny wytwarzany z mleka i podpuszczki.

Takie tam
http://autoskupik.pl/
Maruda
Pomalu ograniczam slodycze i ...
Ciężko
Ciężko, ciężko sam początek a...
Chcę walczyć ze sobą!
Witajcie  Myślę,że p...
Zaczynam
Troche zwlekalam ale czas sie...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: