oceń
Ocena:

2011-01-14

Zdrowe odżywianie według dzieci

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednak mimo takiej wiedzy, wciąż popełniamy błędy w tym zakresie, również w kwestii żywienia najmłodszych. Tymczasem odpowiedni rozwój dziecka zależy w dużej mierze od spożywania wartościowych posiłków.

W związku z tym Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) rozpoczęła realizację programu edukacyjnego „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. W jego ramach, w listopadzie 2010 roku, zostały przeprowadzone badania, w których wzięło udział prawie 180 000 uczniów klas I-III szkół podstawowych z całej Polski.  Ich wyniki nie były zadowalające. Pomimo wiedzy dzieci na temat właściwości warzyw i owoców, jedzą ich za mało i nie znają ich zalecanej dziennej dawki.

 

Potrzeba edukacji

Wnioskiem wypływającym z rezultatów badań jest fakt, że wiedza nie zawsze idzie w parze z działaniem, dotyczy to oczywiście w głównej mierze rodziców. Ponad 77% uczniów klas I-III, którzy wzięli udział w badaniu zdaje sobie sprawę, iż warzywa, owoce i soki są zdrowe, gdyż zawierają cenne naturalne witaminy. 95% dzieci lubi jeść owoce, jednak tylko 1/4 z nich zjadła owoc na śniadanie, a jedynie co piąte otrzymało owoc do szkoły.
Często słyszy się, że są problemy z przekonaniem dzieci do jedzenia warzyw, ponieważ najmłodsi za nimi nie przepadają. W przeprowadzonym badaniu ponad 84% dzieci zadeklarowało, że lubi jeść warzywa, jednak tylko co piąte spożywało je na śniadanie, a mniej niż 19% dostało je do szkoły na drugie śniadanie np. w kanapce.

Sok owocowy - smaczny i zdrowy

Porcją po, którą najchętniej sięgają uczniowie klas I-III są soki. Jak wskazuje badanie, przepada za nimi ponad 95% najmłodszych. Mimo, że jest to tak poręczna porcja zdrowia, jedynie 30% dzieci w dniu badania otrzymało sok do szkoły, a tylko co trzecie dziecko piło sok do śniadania.
Lekarze i eksperci żywieniowi na całym świecie przekonują, że w trosce o zdrowie trzeba zjadać codziennie minimum 500 g owoców i warzyw, rozdzielonych na co najmniej 5 porcji. Jednak prawie 60% uczniów nie wie, ile razy w ciągu dnia powinni po nie sięgać. Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku" został stworzony, aby  zmienić ten stan rzeczy. Dzięki prowadzonym w ciągu roku szkolnego lekcjom na temat zdrowego odżywiania się, dzieci poszerzają wiedzę na ten temat oraz będą zachęcane do właściwej diety. Pragniemy sprawić, by dzieci deklarujące, że lubią owoce, warzywa i soki, naprawdę zaczęły je jeść w odpowiednich ilościach. Pragniemy, by je poznały, zaprzyjaźniły się z nimi i wprowadziły do swojej diety. Jak podkreśla dr n. med. Agnieszka Jarosz, kierownik Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie - Podstawą utrzymania dobrego stanu zdrowia jest prawidłowe odżywianie się. Warzywa i owoce korzystnie wpływają na prawidłową pracę całego organizmu, budują odporność i zapobiegają niedoborom witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju młodego organizmu. Dlatego tak ważna jest dieta bogata w warzywa i owoce. Jedna ich porcja może być równoważna szklance (ok. 200 ml) soku owocowego lub warzywnego. Istotne jest, by wypracować prozdrowotne nawyki już od najmłodszych lat.

Zalecana dzienna dawka warzyw i owoców

Nawyki żywieniowe kształtują się już u kilkulatków – dlatego rola szkoły jak i rodziców jest w tym zakresie nieoceniona. Rodzice przygotowujący dzieciom posiłki oraz dający przykład swym zachowaniem mają ogromny wpływ na nawyki żywieniowe swoich pociech. Jeśli sami rodzice nie sięgają po warzywa, owoce czy soki, trudno wymagać tego od dzieci. Zazwyczaj zimą usprawiedliwiamy się tym, że o tej porze roku są one trudniej dostępne czy droższe. Tymczasem to doskonały czas na wszelkiego rodzaju owoce cytrusowe. Możemy także korzystać z przetworów owocowo-warzywnych, które wcześniej udało się przygotować oraz wybierać z dużego wachlarza dostępnych cały rok soków.

Należy pamiętać, że porcja to też sok warzywny, owocowy lub owocowo-warzywny. 200 ml soku (mały kartonik lub szklanka) to odpowiednik jednej porcji warzyw i owoców, które powinniśmy spożywać 5 razy każdego dnia. Sok pozwala cieszyć się smakiem owoców, które w czasie zimy są praktycznie niedostępne. Najzdrowsze są oczywiście świeżo wyciśnięte soki lub jednodniowe.  Zachęcamy zatem rodziców do pakowania do tornistra swojego dziecka takiej poręcznej zdrowej porcji. Pamiętajmy, że 5 porcji warzyw, owoców lub soków należy spożywać każdego dnia, szczególnie zimą. Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku” został sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Dalszych informacji udziela:
Anna Kordus
smARTcat Sp. z o.o.
ul. Baletowa 104
02-867 Warszawa
T : (+48) 22 310 14 70 - 72
F : (+48) 22 310 14 73

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Dieta Montignaca

  Dieta stworzona przez Michaela Montignaca to zbiór zasad zdrowego żywienia, który szczególnie przypadnie do gustu wszystkim marzącym o schudnięciu bez liczenia kalorii. Nie jest to restrykcyjna dieta, wymaga jedynie przyswojenia sobie kilku reguł na temat właściwego...

  czytaj

 • Mania ćwiczeń - kiedy siłownia staje się Twoim drugim domem

  Każdy z nas już wie, że aby schudnąć musimy się poświęcić. Właściwe odżywianie, częściowa rezygnacja z niezdrowych przyjemności, no i oczywiście intensywny wysiłek fizyczny. Kiedy już przyzwyczaimy się do nowego, zdrowszego stylu życia, efekty stają się zauważalne, rośnie nam apetyt na...

  czytaj

  Zdrowy styl życia to nie tylko ćwiczenia!
 • Olej lniany właściwości

  Olej lniany otrzymuje się poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego. Olej lniany ma orzechowy posmak, jest bardzo zdrowy ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Zaliczamy do nich popularne kwasy omega-3...

  czytaj

  olej lniany
 • Jak zadbać o zdrowe odżywianie dzieci w roku szkolnym

  Wakacje dobiegły końca, a wraz z nadejściem szkolnego czasu, zmniejszy się również kontrola tego, co spożywają nasze pociechy. Jednak pilnowanie, aby otrzymywały one odpowiednie posiłki, jest dla nas koniecznością. Dzieci często nie chcą jeść śniadań w domu, a szkolne bufety kuszą...

  czytaj

 • Jabłko właściwości

  Hipokrates powiedział, „Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a Twoje lekarstwo powinno być pożywieniem”. Czy starożytny myśliciel miał rację? Jakie jego maksyma ma zastosowanie dzisiaj, kiedy coraz częściej zachodzimy do apteki w poszukiwaniu cudownego panaceum na wszelakie...

  czytaj

  Jabłko
Baton Milky Way
Baton Milky Way

Czekoladowy batonik z nadzieniem mleczno-orzechowym.

karmelki nadziewane
karmelki nadziewane

Rodzaj cukierków wytwarzanych głównie z karmelu, nadziewanych różnymi farszami.

wyzwanie
 Cześć, mam niestety sie...
Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: