oceń
Ocena:

2014-07-03

Żywienie w niewydolności serca

Niewydolność serca – stan w którym pojemność minutowa serca i ciśnienie tętnicze nie pokrywają się z zapotrzebowaniem tlenowym tkanek ustrojowych. Zaburzenie to może być powikłaniem niemalże wszystkich chorób serca lub wynikiem nieprawidłowej struktury tego narządu. 

żywienie w niewydolności serca
(1)

Najczęstszą przyczyną jest niedokrwienna choroba serca, zawał mięśnia sercowego, choroby zastawkowe, kardiomiopatie i nadciśnienie tętnicze. Niewydolność serca prowadzi m.in. do zaburzeń ukrwienia nerek z wtórną retencją sodu i wody (objawy: obrzęki kończyn dolnych, duszność wysiłkowa i spoczynkowa, duszność nocna).

Chorym na niewydolność serca zaleca się ograniczenie spożycia sodu – im wyższy stopień zaawansowania choroby tym restrykcja podaży tego pierwiastka powinna być bardziej rygorystyczna. U większości pacjentów stosuje się zintensyfikowaną terapię diuretyczną i ogranicza podaż sodu w stopniu umiarkowanym. Zawartość sodu w normalnej diecie wynosi 3,0-6,0 g na dobę. Zmniejszenie tej ilości o połowę osiąga się poprzez rezygnację z dosalania potraw oraz unikanie produktów bogatych w ten pierwiastek (np. frytki, chipsy, solone orzeszki, potrawy wędzone i kiszone, oliwki)
Dopóki stosowanie środków moczopędnych zapobiega retencji płynów, nie jest konieczne eliminowanie soli w procesie przyrządzania potraw. Dopiero w cięższych przypadkach ograniczenie spożycia sodu do 1,2-1,5 g/dobę może okazać się konieczne a w najbardziej zaawansowanym stadium niewydolności serca nawet poniżej 0,2 g/dobę co wiąże się z wyeliminowaniem większości powszechnie spożywanych potraw.
Należy unikać kofeiny – przyspiesza ona czynność serca oraz predysponuje do występowania niemiarowości.

Znaczne ograniczenie spożycia sodu może prowadzić do utraty łaknienia a nawet jadłowstrętu, co przyczynia się do rozwoju kacheksji sercowej i niewydolności energetycznej serca.
Stosowanie środków moczopędnych , ograniczenie stosowania soli kuchennej, wystąpienie przednerkowej niewydolności nerek może doprowadzić u chorych z niewydolnością serca do ciężkiej hiponatremii oraz hipokaliemii (należy skrupulatnie monitorować gospodarkę wodno-elektrolitową, nie zapominając o wykorzystywaniu pożywienia zawierającego odpowiednie ilości potasu, magnezu i wapnia - świeże owoce i warzywa).
 

Oceń artykuł:
Jeśli chcesz dodać komentarz musisz się zalogować.

Polecane artykuły

 • Zdrowe odżywianie według dzieci

  Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednak mimo takiej wiedzy, wciąż popełniamy błędy w tym zakresie, również w kwestii żywienia najmłodszych. Tymczasem odpowiedni rozwój dziecka zależy w dużej mierze od spożywania wartościowych...

  czytaj

 • 8 przykazań, jak uniknąć kaca

  Każdy z nas raz na jakiś czas oddaje się imprezowemu szaleństwu. Nie ma to jak spotkanie z przyjaciółmi, oczywiście w towarzystwie kilku pysznych drinków i harce do rana. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że nad ranem zazwyczaj czujemy się, jakby w naszym brzuchu była...

  czytaj

  Przestrzeganie kilku prostych zasad pomoże nam uniknąć potężnego kaca i odzyskać dobre samopoczucie.
 • Dieta mózgu

  Jedzenie posiłku, który nam smakuje, poprawia nam nastrój i daje uczucie zadowolenia i relaksacji. Ale jedzenie nawet ulubionych potraw czasami jest związane z uczuciami negatywnymi, takimi jak poczucie winy i wyrzuty sumienia.

  czytaj

  dieta mózgu
 • Chrom a odchudzanie

  Chrom jest pierwiastkiem chemicznym należącym do grupy składników mineralnych, czyli związków, które zapewniają prawidłowy rozwój, reprodukcję oraz zdrowie przez cały okres trwania życia człowieka. Składniki mineralne stanowią około 4% masy ciała. Przyjmuje się je...

  czytaj

  Chrom a odchudzanie
 • Nasz teatr złudzeń

  Niedzielny obiad w gronie najbliższych. Stół pięknie nakryty śnieżnobiałym obrusem, na środku żółte słoneczniki, po bokach pachnące pomarańczami świece...Jednak to nie to stanowi sedno sprawy, tylko półmiski z mięsami, sosjerki z zawiesistymi sosami, frytki, ziemniaczki,...

  czytaj

  nasz teatr złudzeń
Ogórek
Ogórek

Warzywo o podłużnym kształcie, gładkiej skórce pokrytej brodawkami zielonej barwy oraz wnętrzu składającym się drobnych nasion jasnozielonego koloru.

Mandarynka
Mandarynka

Owoc cytrusowy o okrągłym kształcie, słodkim miąższu i delikatnej skórce.

bagietka
bagietka

Rodzaj długiego i cienkiego pieczywa inaczej zwany również bułką paryską.

Hamburger
Hamburger

Rodzaj kanapki fast food składającej się z bułki, burgera oraz warzywnych dodatków i sosu.

wyzwanie
 Cześć, mam niestety sie...
Program do wystawiania faktur
Zapraszam - http://ksiegowosc...
zaczynammm
BMI
Tak to być nie może!  ...
*zero
Cześć! Nowy rok, czysta k...

Zamów bezpłatną Gazetę slimeo.pl

Wydanie Gazety slimeo.pl obejmuje między innymi: